Přežijeme pubertu našich dětí? Nebo si ji společně užijeme?

Váš miláček přijde ze školy, zahodí tašku a oznámí, že jde ven nebo si sedne k počítači a zabouchne dveře svého pokoje. Znáte to?

A teď si představte situaci: Vaše dítě přijde ze školy a dobrovolně začne sdělovat, co zažilo přes den, s kým kamarádí a se zájmem se ptá, jak se máte. Sci-fi?

Ne, jen Vám důvěřuje, cítí se s Vámi uvolněně, má k Vám pozitivní vztah. Vztah, kde uznává, že jste autorita, ale nemá potřebu proti Vám bojovat. Je to Váš příběh? Pak Vám gratuluji a přeji Vám, aby to tak i zůstalo. Nebo to takto funguje jen někdy a Vy vlastně netušíte proč? Zkusili jste snad všechno, koupili jste knihy o výchově, čtete články, dáváte jim najevo lásku, jste důslední, pozorně jim nasloucháte, máte o ně zájem…

 Někdy to funguje, někdy ne a s přibývajícím věkem dítěte to funguje stále méně. S dětmi různého věku pracuji od své vlastní dospělosti. Vím, že oni opravdu chtějí s námi rodiči vycházet v dobrém, chtějí, aby byla doma prima atmosféra, záleží jim na tom, co si o nich myslíme, chtějí s námi mluvit. Jen nevědí, jak to udělat. To musíme zařídit my rodiče, jen občas nevíme jak.

 Já žádný univerzální návod nemám. Jen Vám položím pár otázek k zamyšlení.

Co získáte jako odpověď na otázku: „Proč jsi to udělal/neudělal?“ A jak se bude dítě při odpovídání cítit? A jak se obvykle cítíte vy?

Zeptali jste se někdy svého dítěte: „Jaká je Tvoje představa o fungování naší rodiny?“ A je možné mu v něčem vyjít vstříc?

Co očekáváte jako odpověď na otázku: „Jaký máš na to názor?“ A co s tou odpovědí uděláte?

Ptát se jich neznamená je rozmazlit, nemusíme jim vždy vyhovět, jen jim dáváme najevo, že je respektujeme.

Napadlo Vás po přečtení mých otázek něco zajímavého, chcete Váš nápad využít? Víte, jak to udělat, aby nezůstalo jen u nápadu? Pojďme si o tomto tématu společně popovídat. Nabízím Vám ukázku koučování zdarma nebo se přihlaste na můj kurz „Koučovací principy“. Nebo se chcete jen na něco zeptat? Kontaktujte mě, ráda si s Vámi popovídám.

uveřejněno na www.rodina.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je inoskovacz. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.